Dom
Tutaj jesteś

W jaki sposób ogrzewać duże pomieszczenia?

29 sierpnia 2020 Dom

Ogrzewanie pomieszczeń podczas chłodniejszych pór roku stanowi kwestię przesądzającą o wygodnym i ergonomicznym korzystaniu. Trudno jest przebywać we wnętrzu, w którym panuje temperatura niższa od tzw. „pokojowej”, dlatego też już na etapie wznoszenia budynku trzeba zadbać o wiele istotnych spraw. Niektóre budynki są naturalnie cieplejsze od innych – chodzi głównie o drewniane, które w przeciwieństwie do murowanych łatwiej się dogrzewają i dłużej trzymają ciepło. Ogromne znaczenie ma też właściwa izolacja powierzchni, okien, drzwi oraz zastosowane rozwiązania techniczne.

W jaki sposób ogrzewać duże pomieszczenia?

Pomijając kwestię budulca, z jakiego w całości lub części skonstruowany został budynek, od samego początku zadbać trzeba o odpowiednią izolację. Z jednej strony nie można zapomnieć o tym, że wnętrze musi być właściwie wentylowane, z drugiej – wszelkie otwory, szczeliny, nieszczelne powierzchnie stanowią dużą przeszkodę podczas dogrzewania pomieszczeń. Najlepiej polegać na takich rozwiązaniach wentylacyjnych, które pozostają pod całkowitą kontrolą. W wielu budynkach ciepło nagromadzone podczas ogrzewania ucieka przez nieszczelne okna, niezaizolowane otwory na rury itd. Zajęcie się takimi problematycznymi miejscami powinno być pierwszym etapem prac związanych z zapewnieniem jak najlepszej wydajności ogrzewania. Okna i drzwi mogą być nieszczelne z uwagi na np. niedbałość wykończenia – w takim przypadku wystarczy znaleźć usterkę, a następnie posłużyć się chociażby dowolnym środkiem izolacyjnym takim jak silikon. Gdy jednak problemem jest materiał, z którego zostały wykonane lub ich wiek, konieczny może być całkowity demontaż.

Drugą istotną kwestię stanowi metoda ogrzewania

Niektóre są na stale zainstalowane w budynku – systemy grzewcze typu ogrzewanie centralne bądź bardziej tradycyjne typu piec należy zaplanować i zainstalować przed rozpoczęciem korzystania z pomieszczenia. Ich późniejszy montaż wiąże się z większymi wydatkami i koniecznością realizacji poważnego remontu. Inne metody grzewcze to rozwiązania tymczasowe, czyli np. zastosowanie nagrzewnic, piecyków typu koza, grzejników olejowych itd.

Ogrzewanie dużych pomieszczeń bywa przeważnie dużo trudniejsze i droższe, niż w przypadku, gdy wnętrza są małe. To logiczne, trzeba znacznie więcej energii, by takie pomieszczenia dogrzać. Ważniejsze staje się znalezienie jak najbardziej opłacalnej metody. W szczególnie dużych pomieszczeniach warto pomyśleć o dodatkowym ociepleniu ścian, co zmniejszy wydatki na ogrzewanie i sprawi, że całość stanie się bardziej przytulna. Do takich wnętrz trudniej dobrać opłacalne ogrzewanie tymczasowe, zwłaszcza jeśli chce się ciąć koszty. Przeważnie właściciele decydują się na ogrzewanie gazowe (piecyki gazowe) lub montaż pieców na paliwo typu pellet. Wygodne jest ogrzewanie prądem elektrycznym, na przykład za pomocą nagrzewnic o dużej mocy, jednak często okazuje się to totalnie nieopłacalne. Elektryczne rozwiązania grzewcze mają w takim przypadku charakter wyjątkowo doraźny, bo ciepło odczuwa się tylko podczas pracy urządzenia, a później szybko się ono ulatnia.

malowanie ścian

Redakcja steelodesign.pl

Nasi redaktorzy to zespół doświadczonych profesjonalistów, których pasją jest dzielenie się wiedzą, inspiracją i praktycznymi poradami z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w swojej dziedzinie, co pozwala nam tworzyć różnorodne i wartościowe treści dla naszej społeczności czytelniczej. Jako redaktorzy, jesteśmy zaangażowani w dostarczanie treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które odpowiadają na ich potrzeby i zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?