steelodesign.pl

Dom, Wnętrza, Ogród, Budownictwo

zamek do drzwi
Dom

Czym kierować się wybierając zamek wierzchni?

Zamki wierzchniowe to jedne z najczęściej stosowanych zamków w drzwiach i bramach. Wynika to z tego, że są to niezwykle wytrzymałe zamki, które w znaczący sposób zwiększają bezpieczeństwo. Ryzyko włamania do domu czy garażu, który zamknięty jest zamkiem wierzchnim, ograniczone jest to minimum. Poza tym montaż tego modelu zamka nie jest skomplikowany. Nie bez znaczenia jest tu to, że jego montaż nie wymaga żadnych przeróbek w drzwiach.

Rodzaje zamków wierzchnich

Na rynku dostępne są różne typy zamków wierzchnich. Pierwszym z nich jest zamek wierzchni z gałką. Pozwala on na łatwe i szybkie otwarcie lub zamknięcie drzwi od wewnątrz. Z zewnętrznej strony zamek można uruchomić kluczem, z kolei pokrętło stanowi wygodny sposób na zamknięcie drzwi, gdy nie ma się pod ręką kluczy. Zamek z gałką zamontować można zarówno w drzwiach drewnianych, jak i metalowych. Drugim typem zamka wierzchniego jest zamek bez gałki. Często określany jest również jako zamek kratowy. To, co charakteryzuje ten model zamka to fakt, że umożliwia on otwarcie i zamknięcie drzwi tylko z jednej strony za pomocą klucza. Najczęściej zamki wierzchniowe bezgałkowe stosowane są w celu zabezpieczenia krat bądź drzwi przeszkolonych. Wśród różnych typów zamków wierzchniowych wymienić można jeszcze zamek dwubębenkowy. Ten model zamka nie pozwala na zamknięcie drzwi od wewnątrz bez klucza.

Wysoki poziom bezpieczeństwa

Zamek wierzchni zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Zwłaszcza jeśli wybór padnie na zamek z odpowiednim atestem, który jest potwierdzeniem klasy bezpieczeństwa. Zamki z atestem z powodzeniem stosować można jako zabezpieczenie głównych drzwi wejściowych lub innych, w przypadku których konieczne jest zapewnienie większego poziomu bezpieczeństwa. Zamki wierzchnie z atestem wyróżnia wzmocniona konstrukcja mechanizmu zamka. Dzięki temu ewentualna próbna włamania będzie znacznie utrudniona.

Wybór zamka wierzchniego

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele zamków wierzchnich. Niezależnie od tego, jaki zamek wierzchni zechce się wybrać, zawsze warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim przed jego zakupem należy dokładnie zmierzyć grubość drzwi i do tej grubość dopasować odpowiedni zamek. Ważne jest także, aby wcześniej ustalić kierunek otwierania drzwi. Wybierając zamek, pod uwagę wziąć należy również klasę antywłamaniowości zamka. Dopiero na samym końcu ostateczny wybór paść powinien na konkretny typ zamka wierzchniowego. W ten sposób z pewnością dobierze się zamek spełniający wszystkie oczekiwania.