steelodesign.pl

Dom, Wnętrza, Ogród, Budownictwo

Dom Ogród

Jak pielęgnować ogród po zimie

Wraz z nadejściem wiosny można śmiało powiedzieć, że rozpoczyna się także sezon ogrodowy. Zaniedbane podczas zimy podwórko, aby powrócić do swojego pierwotnego stanu, potrzebuje odpowiedniej pracy wykonanej przez człowieka. Toteż odkąd zazielenią się pierwsze liście, zaczyna się coroczny rytuał. Praca w ogrodzie, choć ostatecznie skutkuje pięknym, cieszącym oko podwórkiem, do łatwych nie należy i wymaga dużego poświęcenia i systematyczności. Czas więc wstać w kanapy, by nareszcie rozpocząć pierwsze prace. W jaki sposób powinniśmy zabrać się za tę sprawę, jeżeli chcemy popełnić jak najmniej błędów, a jednocześnie otrzymać upragnione efekty?

Kiedy zacząć pielęgnacje ogrodu?

Roboty w ogrodzie powinniśmy najlepiej zacząć już w marcu. Choć jest to miesiąc z dosyć chwiejną pogodą, w obliczu postępujących zmian klimatycznych powiedzenie „w marcu jak w garncu” powoli zaczyna tracić swoje znaczenie- coraz częściej mamy do czynienia ze słonecznymi, ciepłymi dniami, aniżeli roztapiającym się śniegiem i wszechobecnym chłodem. To dobra pora na sadzenie nowych roślin- drzew, kwiatów czy też krzewów. Zasadzone tak wcześnie rośliny, pozwolą nam szybciej nacieszyć się zielenią liści i kwitnącymi pąkami. Rośliny, które znajdowały się w ogrodzie już w trakcie zimy, powinny mieć osłony, aby nie doszło do ich uszkodzenia w mało korzystnych dla nich warunkach. Marzec to dobry miesiąc, aby powoli zacząć zdejmować te zabezpieczenia i pozwolić drzewom, czy też krzewom rozwijać się na wiosnę.

Kolejnym punktem, który jest niezbędny do stworzenia zachwycającego ogródka jest odpowiednia pielęgnacja trawnika. Nawet najpiękniejsze rośliny stracą swój blask, jeżeli będą otoczone przez zaniedbane podłoże. Trawnik po zimie jest szczególnie zniszczony i potrzebuje pomocy człowieka, aby znów oczarowywać gęstością i zielenią. Aby zabrać się do nawożenia ziemi, najpierw należy posprzątać podwórko ze wszystkich śmieci, gałęzi i liści. W przypadku ubytków polecane jest zakupienie dodatkowych nasion trawy i po uprzednim wyrównaniu terenu obsadzenie gołych miejsc. Jeżeli w konkretnym roku brakowało śniegu oraz deszczu, co w Polsce ostatnio zdarza się bardzo często, konieczne będzie regularne podlewanie.

Jak pielęgnować ogród po zimie

Wraz z kwitnięciem kolejnych roślin i powolnym rozbudzaniem się natury, nasz trawnik również zacznie rosnąć. Podstawą pielęgnacji na tym etapie staje się wtedy usuwanie chwastów oraz systematyczne koszenie. We wiosnę zaleca się wykonywać tę czynność raz, a latem dwa razy w tygodniu. Idealnym narzędziem do tej pracy jest kosiarka- jednak jaką wybrać, jeżeli sklepy oferują tyle różnych modeli? Kosiarka elektryczna, ręczna, spalinowa- wszystkie mają swoje zalety oraz wady. Dla ogrodników, których irytuje obchodzenie się z kablem lub frustruje praca, na rynku usatysfakcjonuje kosiarka automatyczna- jest ona w stanie wykonać całą robotę, podczas gdy my będziemy mieć chwilę na relaks.

Praca w ogrodzie do łatwych nie należy- ceni się systematyczność, wiedzę o różnych roślinach i wykonywanie odpowiednich zadań w dogodnych do tego terminach. Jeżeli chcesz, aby twoje podwórko zaskoczyło rodzinę oraz znajomych i stało się dumą, zacznij wykonywać roboty już teraz. Nawet kosiarka elektryczna wyciągnięta z szopy, paczka ziemi i sprawdzony nawóz potrafią zdziałać cuda.