Dom
Tutaj jesteś

Dbanie o rośliny wiosną

21 sierpnia 2020 Dom

Jak zadbać o nasze drzewa i rośliny wiosną? Kiedy i w jaki sposób je przycinać? Każdy kto posiada ogródek, czy też sad zadaje sobie te pytania.

Najważniejszą kwestią jest zadbanie o to, by wiosenne cięcie roślin nie zaszkodziło naszym okazom, a pomogło im rozwinąć się.

Które rośliny należy przycinać?

W okresie wczesnej wiosny należy przyciąć drzewa ozdobne, które kwitną latem oraz jesienią. Jest to ważne, by pąki kwiatów zakwitły na nowo odrośniętych pędach. Wieloletnie rośliny wymagają delikatności oraz rzadszych przycinek. Należy ściąć stare i suche pędy, by doświetlić pozostałe oraz umożliwić im większą dawkę składników mineralnych z ziemi.

Ponadto przyciąć możemy rośliny jednoroczne, do których zaliczamy między innymi hortensje i krzewuszki (można je skrócić do 20 centymetrów).

Częstą wizytówką ogrodów są róże, o które trzeba szczególnie dbać. Wystarczy, że zostaną źle zabezpieczone na zimę i wtedy musimy usunąć wszelkie zmarznięte, czarne pędy. Ponadto trzeba usunąć stare, suche i cienkie pędy, zostawiając od 3 do 7 gałązek wyglądających na silne.

Drzewa owocowe należy przycinać wczesną wiosną, nim zacznie wydobywać się z nich sok. Jeśli mamy młode drzewka (do 3 lat) należy je przycinać regularnie, pozbywając się przy tym chorych i zniszczonych pędów. Jednocześnie należy ukształtować odpowiedni kształt korony. Dodatkowo należy je przymocować do palików, które utrzymają je w pionie.

Przy starszych drzewkach należy zwracać w głównej mierze uwagę na to, by za bardzo gałęzie nie obciążały pnia. Gdy będzie ich zbyt dużo, niektóre mogą usychać z powodu braku wystarczającej ilości składników mineralnych oraz słabiej owocować. Zdarza się, że gdy pominiemy z jakiegoś powodu przycinkę gałęzi (głównie suchych i chorych), mogą one się złamać uszkadzając przy tym całe drzewo, bądź też bliskie rośliny.

Dbanie o rośliny wiosną

Musimy pamiętać o tym, by nie przycinać drzewek i krzewów kwitnących wiosną (wtedy nie zakwitną). W tej sytuacji należy poczekać, aż przekwitną.
Tak samo jest z drzewkami pestkowymi (np. wiśnia).

Drzewa morelowe i brzoskwiniowe powinno się przycinać dwa razy do roku (w czasie pączkowania i po zbiorach).

Posiadacze żywopłotów iglastych i liściastych powinni ciąć je wiosną oraz latem, by zachowały odpowiedni kształt i wzrost. Dzięki temu unikniemy niechlujnego widoku oraz zaniedbania roślin.

Przy cięciu iglaków należy pamiętać by usunąć wszelkie zmarznięte i połamane pędy, a także gałązki z brązowymi i suchymi igłami. Pielęgnacja ta pozwoli na rozwój nowych i zdrowych pędów.

Do wiosennego cięcia roślin potrzebny będzie odpowiedni sekator. W zależności od grubości gałęzi należy zaopatrzyć się w mały i poręczny sekator z dwoma ostrzami oraz taki z długą rękojeścią, który pozwoli na cięcie grubszych gałęzi. Do cięcia żywopłotów niezbędne będą specjalne nożyce, często elektryczne, które ułatwią nam równomierne przycięcie. Należy pamiętać, żeby nasze narzędzie było odpowiednio ostre (unikniemy wtedy szarpania i rwania pędów, które mogą później mieć problem z odnową).

Ten zabieg pielęgnacyjny najlepiej wykonywać w ciepłe i słoneczne dni, by miejsce po cięciu szybciej obeschło. Dzięki temu roślina nie będzie narażona na choroby.

malowanie ścian

Redakcja steelodesign.pl

Nasi redaktorzy to zespół doświadczonych profesjonalistów, których pasją jest dzielenie się wiedzą, inspiracją i praktycznymi poradami z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w swojej dziedzinie, co pozwala nam tworzyć różnorodne i wartościowe treści dla naszej społeczności czytelniczej. Jako redaktorzy, jesteśmy zaangażowani w dostarczanie treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które odpowiadają na ich potrzeby i zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?