Dom
Tutaj jesteś

Mała-wielka kuchnia!

12 sierpnia 2020 Dom


Wydaje Ci się, że przestrzeń Twojej kuchni jest tak niewielka, że nie ma możliwości, aby dobrze i ciekawie ją zaprojektować? Otóż, jesteś w błędzie! Mała kuchnia wcale nie musi być naszym wrogiem. Znając kilka trików może stać się naszym sprzymierzeńcem!
Zatem, jak zaplanować małą kuchnię? Kluczowe jest przede wszystkim, właściwe rozplanowanie umieszczenia ważnych elementów kuchni. Są nimi: blat, zlewozmywak/zmywarka, kosz na śmieci, piekarnik, lodówka, kuchenka gazowa/płyta indukcyjna. Resztę elementów sprowadzamy na trochę bardziej poboczny tor. Dobry projektant wnętrz to projektant, który jest kreatywny, ale jeśli chodzi o kuchnię to musi znać on podstawowe zasady rozmieszczenia tych najważniejszych elementów. Jest to niezwykle ważne, aby nasza kuchnia była funkcjonalna, a korzystanie z niej komfortowe i wygodne!

Kuchnia na wymiar

Warto pamiętać o fenomenalnym rozwiązaniu, jakim jest kuchnia na wymiar! To, wraz z powyższą zasadą, załatwia nam praktycznie cały „problem” małej kuchni. Skoro już uważasz, że Twoja kuchnia jest mała to zabuduj ją na maksa! Pewnie teraz wydaje Ci się, że to jeszcze bardziej zmniejszy jej powierzchnię, ale uwierz, że pod warunkiem, że zajmie się tym fachowiec, twoja kuchnia tylko zyska. Kuchnia na wymiar to przede wszystkim mnóstwo szafek ułożonych w przemyślany i kreatywny sposób tak, aby zmieścić ich na danej powierzchni jak najwięcej. Jestem pewna, że nikt z nas nie ma dość miejsca w kuchni na wszelkie talerze, półmiski i ulubione kubki! Szafek nigdy dość! Idealne zabudowanie kuchni szafkami pozwoli nam na uzyskanie miejsca, którego wcześniej w tej małej kuchni brakowało. Zabudowanie szafkami tych najważniejszych elementów kuchennych (lodówka, piekarnik, zmywarka, etc.) sprawi, że nie będą one przekraczały linii szafek i nie będą zajmowały dodatkowego miejsca.

Funkcjonalna kuchnia

Duża powierzchnia blatu użytkowego jest ważna w kuchni, w której się gotuje. Nawet w tej małej kuchni, jak się okazuje, znajdzie się na niego miejsce. Dla kuchni wykonanej pod zabudowę (na wymiar) charakterystyczne jest to, że szafki nie znajdują się tylko przy podłodze w jednym rzędzie, ale zajmują niekiedy całe ściany. Jedną ze ścian warto zaplanować w ten sposób, że szafki będą znajdować się na dole przy podłodze oraz przy suficie. Dzięki takiemu ułożeniu zyskujemy miejsce, pomiędzy rzędami szafek, gdzie umieścimy blat, przy którym będziemy mogli swobodnie stanąć i przygotowywać ulubione potrawy.
Znajdzie się nawet miejsce na półki, na których mogą stanąć ozdoby nadające charakter naszej kuchni lub ekspres do kawy. Ważne, aby półki miały mniejszą szerokość niż nasz blat, nad którym je umieścimy. W przeciwnym razie uderzanie głową o krawędzie półek byłoby bardzo prawdopodobne i uciążliwe. Na przestrzeni ściany znajdującej się między szafkami możemy zadbać o nadanie charakteru i stylu naszej kuchni. Ciekawym rozwiązaniem są np. szkła z dowolnym nadrukiem.
Chyba na wszystko znalazło się już miejsce w tej naszej małej kuchni, a wcześniej wydawać by się mogło, że sensowne zaplanowanie jej jest niemożliwe lub niemal graniczy z cudem.

malowanie ścian

Redakcja steelodesign.pl

Nasi redaktorzy to zespół doświadczonych profesjonalistów, których pasją jest dzielenie się wiedzą, inspiracją i praktycznymi poradami z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w swojej dziedzinie, co pozwala nam tworzyć różnorodne i wartościowe treści dla naszej społeczności czytelniczej. Jako redaktorzy, jesteśmy zaangażowani w dostarczanie treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które odpowiadają na ich potrzeby i zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?