steelodesign.pl

Dom, Wnętrza, Ogród, Budownictwo

Budownictwo Dom Meble

Sposoby na wilgoć w domu

Ciepłe pory roku pozwalają nam chwilę odetchnąć, jednak, gdy nadchodzi deszczowa jesień lub śnieżna zima znów zaczynamy się martwić i zastanawiać, jak zabezpieczyć dom przed wilgocią?

Sposoby na wilgoć w domu

Oczywiście pochłaniacze wilgoci i szczelne okna to jedno, natomiast może okazać się, że jest to za mało i będziemy musieli sięgnąć dalej. W ochronie przed wilgocią z pomocą przyjdą nam dobrej jakości, profesjonalne materiały budowlane.
Na początku warto zacząć od wyróżnienia kilku rodzajów ochrony przed wilgocią.
Pierwszym z nich jest izolacja parochronna. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ izolacji sprawia, iż dostanie się skondensowanej pary wodnej do wnętrza budynku, a tym samym uszkodzenia materiałów budowlanych jest niemożliwe. Ten typ ochrony jest ważny, ponieważ wilgoć pochodząca od pary wodnej może osłabiać i wypłukiwać materiały ocieplające, tym samym powodując rozszczelnienia.
Drugi typ izolacji to izolacja chroniąca budynki przed wpływem wody, która wywiera ciśnienie hydrostatyczne.
Trzeci natomiast zabezpiecza dom bądź jego część przed wodą nie wywierającą ciśnienia hydrostatycznego.
Obojętnie który rodzaj izolacji skonsultujemy z ekipą budowlaną, problem jest jeden- wilgoć. Powoduje ona nie tylko nieprzyjemny zapach czy pleśń, ale także gorszy komfort życia oraz jest powodem częstych przeziębień.

Sposoby na zapobieganie wilgoci

Dobrym sposobem na zapobieganie wilgoci w całym domu jest rozpoczęcie prac od najbardziej newralgicznych miejsc takich, jak na przykład łazienka. Jest to pomieszczenie, które jest głównym źródłem wody, dlatego musi być odizolowane nie tylko od ściany, ale także od podłogi. Dodatkowo, podłoże musi być perfekcyjnie wyrównane. Przy tak przygotowanym miejscu, ekipa budowlana może zabrać się za nakładanie warstwy hydroizolacyjnej. Następnie, przyklejane są do niej płytki za pomocą masy klejąco-izolacyjnej bądź także zaprawy klejowej.
Dobrym rozwiązaniem będzie także zainstalowanie specjalnych wpustów podłogowych, które zostaną odpowiednio uszczelnione.
Rada, która może okazać się przydatna nie tylko w łazience, ale także w kuchni, salonie czy sypialni to pomalowanie ścian i sufitów farbą wodoodporną.

Wilgoć w kuchni

Kuchnia także zasługuje na dodatkową uwagę w procesie zwalczania wilgoci, gdyż na przykład para wodna wydostająca się ze zmywarki po umyciu naczyń czy często używany zlew nie służą zapobieganiu pojawiania się wilgoci. Również decydując się na blat kuchenny, warto zainwestować w produkty wykonane z naturalnego kamienia, laminatu czy konglomeratu. Jeśli zaś chcemy urządzić kuchnię w stylu bardziej rustykalnym i postawić na drewniane wyposażenie, warto sprawdzić czy meble zostały pokryte wysokiej jakości produktem wodoodpornym.
Sposobów zwalczania i zabezpieczanie wilgoci jest wiele. Ten, który będzie odpowiedni dla naszego domu to kwestia indywidualna zależąca między innymi od metrażu, rozległości problemu i choćby niedopatrzeń z początków budowy. Niezależnie od tego, jeśli czujemy dyskomfort i wilgoć faktycznie zaczyna być poważnie uciążliwa a zwykłe pochłaniacze już nie dają sobie rady, warto poprosić o pomoc profesjonalną ekipę budowlaną.