Tutaj jesteś

Energooszczędne budownictwo

30 sierpnia 2020 Budownictwo

Planując budowę domu jednorodzinnego, warto wziąć pod uwagę nie tylko koszt powstania budynku, ale także koszty przyszłej eksploatacji. W tym celu warto zainteresować się technologiami i rozwiązaniami, które pozwolą w przyszłości zaoszczędzić na ogrzewaniu i energii elektrycznej. Energooszczędne budownictwo polega na zmniejszeniu energochłonności budynku.

Energooszczędne budownictwo – czy warto?

Domy budowane w takim systemie lepiej zatrzymują ciepło oraz nie dopuszczają zimna z zewnątrz, wykorzystują alternatywne do węglowego sposoby pozyskiwania energii oraz w inteligentny sposób zarządzają energią w budynku. Najbardziej nośnym przykładem podejścia do takiego budownictwa są domy pasywne. Charakteryzują się one ekstremalne niskim zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ich ogrzania. Tajemnicą energooszczędności domu pasywnego jest właściwe zaprojektowania formy, odpowiedniego umiejscowienia w stosunku do stron świata, wentylacji i ogrzewania. Do utrzymania odpowiedniej temperatury wykorzystuje on pasywne źródła energii, czyli samych mieszkańców, sprzęty AGD i RTV emitujące ciepło, energię słoneczną i odzysk ciepła z wentylacji. Skrajnie energooszczędne budownictwo domów pasywnych pozwala na zaoszczędzenie około 80 procent energii, jaką należało by zużyć w budynku o podobnej wielkości zbudowanym w technologii tradycyjnej. Budynek pasywny musi mieć ściśle określony kształt, jedno spadzisty dach, okna o określonej wielkości i rozmieszczone na właściwej wysokości. Ma też ustalony również ciemny kolor elewacji pomagający kumulować zimą promienie słoneczne i odpowiednio nagrzewać ściany wewnętrzne.

Właściwa izolacja termiczna

Bardzo ważna w takich domach jest właściwa izolacja termiczna. Przywiązuje się do niej ogromną wagę nie dopuszczając do uciekania ciepła na łączeniach, przejściach instalacji i stykach. Innym przykładem, jaki oferuje energooszczędne budownictwo jednorodzinne jest dom inteligentny. Redukowanie do minimum strat energii polega na komputerowym sterowaniu ogrzewaniem, wentylacją i wszystkim, co wpływa na poziom temperatury wewnątrz budynku. Podstawowym zadaniem systemu jest optymalizacja kosztów zużycia energii poprzez maksymalne wykorzystanie temperatury pomieszczeń za pomocą sterowania urządzeniami. Według badań wykorzystanie takiego inteligentnego rozwiązania daje oszczędność energii rzędu 30 procent, przy czym okazało się, że największe oszczędności daje sterowanie oświetleniem i regulacja ogrzewania. Energooszczędne budownictwo oferuje również rozwiązania umożliwiające adaptację istniejących budynków. Jednym z nich jest wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii, głównie światłą słonecznego w postaci kolektorów słonecznych. Zainstalowanie na dachu odpowiedniego systemu fotowoltaicznego pomaga bardzo znacznie zredukować koszty energii elektrycznej oraz ciepłej wody. Taki sposób podejścia do powstawania budynków polega również na stosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych o dużej pojemności cieplnej. Nie ulega wątpliwości, że energooszczędne budownictwo to przyszłość tej branży. Daje ono możliwość znacznej redukcji kosztów eksploatacji oraz jest bardziej ekologiczne.

malowanie ścian

Redakcja steelodesign.pl

Nasi redaktorzy to zespół doświadczonych profesjonalistów, których pasją jest dzielenie się wiedzą, inspiracją i praktycznymi poradami z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w swojej dziedzinie, co pozwala nam tworzyć różnorodne i wartościowe treści dla naszej społeczności czytelniczej. Jako redaktorzy, jesteśmy zaangażowani w dostarczanie treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które odpowiadają na ich potrzeby i zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?