Dom
Tutaj jesteś

Oczko wodne w ogrodzie

23 sierpnia 2020 Dom


Każdy ogród to nie tylko królestwo pieczołowicie sadzonych i pielęgnowanych roślin, ale także ostoja wielu różnych dzikich zwierząt, które wprowadzają różnorodność biologiczną i niejednokrotnie są sprzymierzeńcami w walce z komarami czy ogrodowymi szkodnikami. Bardzo dobrym rozwiązaniem zapewniającym drobnym zwierzętom i ptakom dostęp do wody, zwłaszcza w suche upalne lata oraz poprawiającym mikroklimat zielonej przestrzeni jest oczko wodne w ogrodzie.

Jak je wykonać?

Stopień trudności takiego zbiornika zależy od tego, jaką ma on mieć wielkość. Małe oczko może być wykonane z wkopanego w ziemię większego pojemnika. Dobrym i ekologicznym rozwiązaniem jest użycie naczynia z recyklingu – starej wanny, balii czy plastikowego kontenerka. Po umieszczeniu go w ziemi należy osypać dookoła, ładnie ułożyć kamienie, nalać wodę do środka, posadzić niewielki rośliny i można mieć już oczko wodne w ogrodzie. Pamiętać tylko należy, aby zapewnić małym zwierzętom bezpieczne korzystanie z wody. W tym celu przyda się niewielka kładka, albo mały pływak. Większe zbiorniki wodne wymagają wykopania odpowiedniego dołu. Można to zrobić ręcznie, za pomocą łopaty lub wykorzystując do tego celu małe koparki. Zbiornik taki, aby był bezpieczny powinien posiadać łagodny spadek i nie być zbyt głęboki, zwłaszcza jeśli w ogrodzie przebywają małe dzieci. Wybraną ziemię można wykorzystać do innych prac w ogrodzie, a powstałe zagłębienie wyłożyć mocną folią, najlepiej kilka warstw. Krawędzie folii obkłada się dużymi kamieniami uniemożliwiając jest obsuwanie. Takie oczko wodne w ogrodzie może być już miejscem, w którym będą rosły większe i liczniejsze rośliny lubiąca podłoże bagienne i wody stojące. Można też spodziewać się, że wkrótce pojawią się w nim żaby i inne drobne zwierzęta. Budowa dużego zbiornika wodnego jest już bardziej skomplikowana i wymaga użycia ciężkiego sprzętu oraz zaangażowania rąk do pracy i środków finansowych. Istnieją na rynku specjalistyczne firmy zajmujące się fachowym zakładaniem małych stawów. Profesjonalnie wykonane oczko wodne w ogrodzie będzie długo cieszyło wyglądem i funkcjonalnością.

Budowa oczka wodnego

Budowę zazwyczaj zaczyna się od poznania potrzeb zleceniodawcy oraz możliwości przestrzennych i finansowych jakimi on dysponuje. Następnie tworzony jest projekt uwzględniający uwagi klienta oraz teren, na którym oczko ma powstać. Po zaakceptowaniu planów, za pomocą ciężkiego sprzętu wykopuje się dosyć duży dół. Usunięta ziemia może posłużyć do tworzenia innych ogrodowych konstrukcji lub umocnienia brzegów powstającego zbiornika wodnego. Wykop zabezpiecza się odpowiednim podłożem i wylewa się beton w celu umocnienia i ustabilizowania dna. Na to wykładana jest mocna folia przeznaczona do zbiorników wodnych. Odpowiednio umacnia się ją na brzegach, aby uniknąć obsunięcia. Pozostaje napełnić zbiornik wodą i duże oczko wodne w ogrodzie jest już gotowe. Ostatni krok to posadzenie roślin – tych wodnych i tych przybrzeżnych i czekanie na zwierzęta, które wkrótce na pewno się pojawią.

Elementy systemów przeciwpożarowych

Redakcja steelodesign.pl

Nasi redaktorzy to zespół doświadczonych profesjonalistów, których pasją jest dzielenie się wiedzą, inspiracją i praktycznymi poradami z czytelnikami. Każdy z naszych redaktorów ma unikalne doświadczenie i ekspertyzę w swojej dziedzinie, co pozwala nam tworzyć różnorodne i wartościowe treści dla naszej społeczności czytelniczej. Jako redaktorzy, jesteśmy zaangażowani w dostarczanie treści, które są interesujące, pomocne i inspirujące dla naszych czytelników. Dzięki naszej wiedzy i pasji, staramy się tworzyć artykuły, które odpowiadają na ich potrzeby i zainteresowania.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?