steelodesign.pl

Dom, Wnętrza, Ogród, Budownictwo

Dom Nieruchomości

Mieszkanie pod wynajem – czy to dobra inwestycja?

Każdy kto świadomie zarządza swoimi finansami z pewnością wie jak ważne jest to, by regularnie budować sobie bezpieczną poduszkę finansową. Tego typu środki dają bowiem nie tylko poczucie komfortu i bezpieczeństwa, lecz także gwarantują uczucie wolności. Często ten drugi aspekt jest dość mocno pomijany a to duży błąd. Trudno bowiem zaprzeczyć, że mając solidne oszczędności możemy pozwolić sobie na bardziej ryzykowne ruchy, chociażby w sferze zawodowej, niż bez nich.

A w jaki sposób powinniśmy je budować?

Otóż najlepszym wyjściem będzie wykorzystanie strategii dywersyfikacji przychodów. W praktyce polega ona na tym, że, gdy tylko mamy możliwość zainwestowania wolnych środków finansowych od razu korzystamy z tego rozwiązania. Oczywiście takie działanie najpierw trzeba dobrze przemyśleć oraz dostosować do stanu naszej aktualnej wiedzy finansowej. Warto więc być w tym względzie bardzo ostrożnym pamiętając o tym, że inwestowanie wiąże się zawsze z ryzykiem utraty kapitału. Na szczęście istnieją bezpieczne formy lokowania zgromadzonych oszczędności. Do najbardziej polecanych należą obecnie lokaty bankowe i kupno nieruchomości, którą później będziemy wynajmować. Ta pierwsza opcja wiąże się niestety z bardzo małym zyskiem. Właściwie można stwierdzić, że jedyną zaletą lokat bankowych jest to, że do ich założenia nie trzeba zbyt sporego kapitału. O wiele lepszym natomiast rozwiązaniem dla tych, którzy zgromadzili większe środki pieniężne do zainwestowania jest wspomniany zakup nieruchomości.

Mieszkanie pod wynajem – popularna inwestycja

Mieszkanie pod wynajem jako inwestycja to coś co z resztą cieszy się popularnością w tym temacie od już wielu lat. Ważne w tym aspekcie jest jednak to, aby dobrze wybrać lokalizacje takiego mieszkania. Nie każda bowiem miejscowość będzie pod tym względem równie atrakcyjna. Inaczej przecież wygląda potencjał inwestycyjny mieszkania na wynajem w Krakowie a inaczej na przykład w Koninie. Dlatego też jak widać, nawet w przypadku tak nieskomplikowanej inwestycji warto mieć się na baczności. Pewną ciekawostką natomiast w tym względzie mogą być prowadzone badania i aktualne trendy. Pokazują one bowiem, że coraz większa liczna naszych rodaków decyduje się na to by mieć mieszkanie pod wynajem a nie koniecznie dążyć za wszelką cenę do własności. trudno oczywiście nie dostrzec tego, że wpływ na taki sposób postrzegania tej sprawy mają względy finansowe. Niestety trzeba bowiem podkreślić, że ceny mieszkań na własność w naszym kraju są wciąż poza zasięgiem większości osób. Wydaje się po prostu, że „tempo” rynkowe dyktuje tu bogatsza część społeczeństwa. Nie brakuje przecież takich osób, którzy posiadają jednocześnie nawet po kilka mieszkań pod wynajem. Na sam koniec przypomnijmy jeszcze o pewnych formalnościach, które wiążą się z taką inwestycją. Otóż, gdy wynajmujemy komuś mieszkanie, wówczas każdorazowo jesteśmy zobowiązani do tego, aby zgłosić ten fakt do organów skarbowych. Zyski, które uzyskujemy z wynajmu jak najbardziej kwalifikują się przecież do przychodów, zatem muszą zostać opodatkowane.