steelodesign.pl

Dom, Wnętrza, Ogród, Budownictwo

Fotel do czytania
Meble

Fotel do czytania – postaw na wygodę

Aranżacja wnętrz to bardzo kreatywne i wymagające zajęcie. Wiele osób podkreśla, że najciekawszym momentem jest wybór mebli, które z jednej strony wpłyną na zaspokojenie potrzeb domowników, a z drugiej zachowują pierwotną funkcjonalność danych pomieszczeń oraz podkreślą ich estetykę. Wśród mebli, które często wybierane są do domowych salonów, sypialni, czy też biblioteczek, znajdują się fotele. Są one niezwykle uniwersalne, choć najbardziej cenione przez osoby, które uwielbiają czytać książki. Dlaczego fotel doskonale wówczas się sprawdza i jaki wybrać?

Czytanie książek to bardzo rozwojowe zajęcia oraz doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu i relaks. Jeśli jednak wybierzecie nieodpowiednie meble i w trakcie czytania Wasza pozycja będzie zła, to wówczas nawet po kilku rozdziałach możecie poczuć ból kręgosłupa i dyskomfort. Właśnie dlatego odpowiednio dobrany fotel do czytania, to kluczowa decyzja aranżacyjna. Dzięki temu zapewnicie sobie wygodę korzystania z tego siedziska oraz zadbacie o zdrowie i bezpieczeństwo, nawet w trakcie wielogodzinnego spędzania czasu z dobrą książką.

Jaki fotel sprawdzi się do czytania?

Przede wszystkim mebel do czytania powinien mieć wysokie i profilowane oparcie. Pomoże ono w zachowaniu prawidłowej pozycji siedzącej i odciąży kręgosłup oraz odcinek szyjny czytelnika, a także pomoże mu w oparciu głowy. Wpływ na pozycję siedzącą mają również głębokość i szerokość siedziska. Głębokość siedziska powinna wynosić nie mniej niż 40 centymetrów, jednak za optymalną uznaje się około 60 centymetrów. Szerokość powinna być podobna, jednak tu zawsze warto wziąć pod uwagę indywidualne predyspozycje i cechy fizyczne użytkownika.

Dodatkowym atutem fotela do czytania są jego wysokie podłokietniki. Dzięki nim w komfortowy sposób można ułożyć ręce, które nie ulegają przesadnym obciążeniom w trakcie czytania książki. Jeżeli podłokietników brak lub są zbyt niskie, to dość szybko można odczuwać zmęczenie rąk, które muszą trzymać książki. Im one cięższe, tym szybciej to odczujemy. Wśród foteli do czytania, dużą popularnością cieszą się popularne uszaki wzorowane stylem skandynawskim, które posiadają parametry idealnie skrojone na potrzeby wytrawnych czytelników i chętnie wykorzystywane są w domowych salonach i biblioteczkach. Oczywiście inne typy foteli również mogą się sprawdzić, dlatego warto wcześniej indywidualnie je przetestować.

Czym powinien charakteryzować się dobry fotel?

Fotel to przede wszystkim indywidualny mebel wypoczynkowy. W związku z tym, poza wspomnianymi wcześniej parametrami, powinien charakteryzować się również dużą wygodą użytkową. Wpływ na nią mają między innymi twardość siedziska i oparcia, a także stopień ich profilowania. To parametry, których odbiór jest bardzo indywidualny, dlatego nie ma złotej rady. Uważajcie tylko na to, by siedzisko nie było zbyt miękkie, ponieważ ciało będzie się w nim zapadało. Zbyt twarde wpłynie z kolei na duże obciążenia mięśni i może powodować problemy z przepływem krwi w organizmie.

Stylistyka wybranego fotela powinna idealnie wkomponować się w przestrzeń, w której będzie on użytkowany. Wysokiej jakości materiały konstrukcyjne i tapicerka to kolejne aspekty, którymi warto kierować się przy zakupie. Fotel to bardzo eksploatowany mebel, dlatego warto postawić na sprawdzonych dostawców. Dzięki temu użytkowanie jego będzie bezpieczne i wygodne, a sam mebel posłuży przez lata, co korzystnie wpłynie na zasobność portfela domowników. W dobrym fotelu, każda książka będzie jeszcze większą przyjemnością.