steelodesign.pl

Dom, Wnętrza, Ogród, Budownictwo

Dom

Wybór oświetlenia do wnętrza

Oświetlenie to jeden z nieodłącznych elementów aranżacji każdego mieszkania. Wpływa na komfort użytkowania, pozwala się skupić i efektywnie pracować, sprawia również, że potrafimy zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy. Jednak jego wybór nie jest aż tak oczywisty. Odpowiednie lampy, wielkość kloszy oraz rodzaj światła mogą znacznie odmienić nasze wnętrze. Dlatego należy jak najwcześniej zastanowić się, gdzie i jak dobrać oświetlenie do wnętrza. Skupmy się nie tylko na rodzajach pomieszczeń, ale także rozmieszczeniu okien i osiągnięciu naszego oświetleniowego celu.

Naturalne źródło światła

We wszystkich pomieszczeniach, pomijając łazienkę czy piwnicę, najważniejsze jest naturalne źródło światła. Warto, by wnętrze miało do niego jak najlepszy dostęp, dlatego istotną informacją jest, po której stronie znajdują się nasze okna. Od strony północnej i wschodniej światło będzie wydawać się chłodniejsze niż w przypadku pomieszczeń, których okna znajdują się na południe i zachód. Pod kątem oświetlenia warto również zastanowić się nad kolorem ścian. Barwy bardziej intensywne narażone na promienie słońce mogą nas zbytnio razić, widać będzie bowiem w nich krzykliwe i mocno nasycone, niesatysfakcjonujące odcienie.

Pokój dzienny, kuchnia, pokój dziecięcy czy gabinet to miejsca, w których powinniśmy postawić na jedno, górne źródło światła. Dobrze, by było ono zimne, zwłaszcza w miejscach, w których musimy się skupić, być efektywni i pracować. Żarówki ze światłem zimnym to te, które mają ponad 5000 Kelwinów. W sypialni czy łazience światło ciepłe, czyli z małą ilością Kelwinów, tj. poniżej 3300, pozwoli na zrelaksowanie się i nada pomieszczeniu przytulny charakter. Postawić możemy na żarówki zwykłe, albo ledowe, które odznaczają się długą żywotnością i znacznie potrafią obniżyć rachunki za prąc. Zwłaszcza przy intensywnym użytkowaniu.

Wybór oświetlenia do wnętrza

Wyróżniamy trzy rodzaje źródła światła. Pierwsze z nich to światło główne, znajdujące się zwykle w centralnym miejscu pomieszczenia. W niektórych pokojach może być ono wystarczające, warto jednak zastanowić się nad dopasowań innego, dodatkowego źródła światła. Może to być np. wydzielenie specjalnej strefy relaksu w formie miękkiego wygodnego fotela, idealnego na czytanie książek czy wieczornego słuchania muzyki. W takim przypadku przyda nam się światło dodatkowe, najlepiej opatulone delikatnym średnim kloszem o ciepłej, relaksującej, żółtej barwie. Ostatnim rodzajem oświetlenia jest oświetlenie dodatkowe, inaczej zwane dekoracyjnym. Jego celem nie jest samo oświetlenie pomieszczenia, ale nadanie mu oryginalnego i niepowtarzalnego klimatu. Można je umieścić na szafkach, w okolicach roślin czy obrazów. Skupią nasz wzrok na elementach, które chcemy podkreślić i wyważą klimat całej aranżacji.

Niezwykłą popularnością cieszą się taśmy ledowe. Charakteryzują się one szeroką kompozycją barwową i mogą być umieszczane praktycznie wszędzie. Można je zamontować w okolicy okna w sypialni czy wokół lustra w łazience, by zapewnić sobie komfort i wygodę w trakcie porannej i wieczornej toalety.